Komisař Schimanski v Čechách

Drsný komisař Horst Schimanski si mě získal už na gymplu. A jsme spolu stále. Aby nezůstalo jen u nekonečného přehrávání jednotlivých dílů, vytvořil jsem pro české fandy Schimiho web.

Schimanski.cz, fanouškovský web komisaře Horsta Schimanského ze seriálu Místo činu

O co šlo. A o co jde

Jednoho deštivého léta jsem se konečně hecnul a zhmotnil svou fascinaci seriálem Místo činu. Bez grafika i bez kodéra. Zkrátka mutterseelenallein, jak by řekli kluci německý z Duisburgu. Dopadlo to myslím slušně. Důkaz, že menší web bez složitých funkcionalit a e-commerce aspirací lze vytvořit i svépomocí.

Má práce

Výběr a úprava šablony

Základem všeho bylo vybrat vhodnou šablonu. Mít tedy dopředu rozmyšlené, co od/na webu chci. Jaký by měly mít jednotlivé stránky layout? Bude menu horizontální nebo vertikální? Bude hodně fotek nebo dalších médií? A tak dále.

Pak jsem se hrabal v šablonách pro WordPress a vybral tu, která se nejvíc blížila mé představě a potřebám (a byla za rozumný peníz). Vyhrála to Vertex od Elegant Themes.

Základe webu Schimanski.cz, WordPress šablona Vertex

Responzivní šablona, která nabízela horizontální menu, výrazný header image na každé stránce a dostatečně flexibilní layout obsahové stránky. Některé její prvky se mi sice nelíbily, ale věděl jsem, že je stejně nepoužiju.

Ono žádná šablona není ideální. Nedokonalost je zkrátka daň za to, že se vzdáte unikátního designu a vývoje. Naštěstí leccos se dá poštelovat. Sám nejsem kodér, ale nouze mě naučila dělat si základní úpravy v HTML i CSS, takže zvládnu tamto či ono obarvit, posunout, zvětšit, zmenšit nebo úplně odstranit. Na samostatné kódování to není, ale vím, kam sáhnout. A dokážu posoudit, jestli ten můj zásah nerozhodí celou šablonu.

 

Hlas (z) lidu

Ty stránky jsou jedním slovem úžasné! Nejen barevné pozadí blízké bundě M65. Ale i pocitové vyjádření textů je právě takové, jako bych to psal já sám. Jako kluk jsem sedával v chodbě a koukal potají. Ten komisař mě fascinoval – tvrďák, ale muž, který věřil v přátelství a čest. (…) Projekt vašich stránek je na 5 hvězdiček. Děkuji.

Petr, z e-mailu fanouška

 

Průzkum klíčových slov a návrh informační architektury

No ale gros webu, to je přece obsah. To jsem já. A to mě baví.

Začal jsem obhlídkou vyhledávání na Googlu a Seznamu. Česká hledání nebyla moc početná ani různorodá, přesto mi uživatelské dotazy ukázaly základní obsahová témata. Abych získal další data, podíval jsem se také k německým sousedům. Co oni ve spojitosti se Schimim hledají. A jak to hledají. Získal jsem tak další inspiraci pro obsah. A u některých dotazů mohl analogicky usuzovat také na česká, byť nepočetná hledání.

Průzkum mi pomohl určit základní podobu menu a rozdělit obsah. Roli tu ovšem nehrálo jen vyhledávání, ale i celková důležitost tématu z hlediska poetiky a fikčního světa seriálu. Zbylá, méně hledaná témata postupně a (bohužel) nepravidelně zpracovávám v podobě blogových příspěvků.

Informační architektura webu Schimanski.cz
Schéma struktury obsahu webu Schimanski cz (výřez)

Content writing a content creating

Strukturu byla hotová. Dal jsem se tedy do psaní a začal zpracovávat nahromaděný materiál. Hodně podkladů jsem měl už z dřívějška díky své pilné divácké přípravě. Výpisky citátů. Výběr top scén. Výčet důležitých motivů a jejich výskyt v jednotlivých dílech…

Psal jsem a psal. Hledal fotografie. Upravoval. Texty znova přepisoval. Vystřihoval scény z jednotlivých dílů a nahrával je na YouTube (s vírou, že filmová citace neporušuje autorský zákon). Plnil stránky v CMS…

Na konci léta bylo konečně hotovo tak, že web mohl do světa.
Je tu a trvá. A věřím, že dělá fandům radost.

Copy ukázkaProjekt v číslech

  • 3 sny o cestě do Duisburgu (v jednom mi spadly brýle do Rýna)
  • 33 vypitých plechovek piva (0,33 i 0,5)
  • 41 zhlédnutí různých dílů (člověk k tomu musí přistupovat zodpovědně)
  • 63 přehrání playlistu Muzika z Schimiho (obsese se se střídmostí nesnese)

Prostudovat další referenci
Nechcete už studovat? Máte recht.
Tak se mi rovnou ozvěte.
↓ ↓ ↓ ↓ ↓